Anadolubank, Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolubank, bu yıl 16’ncısı düzenlenen Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda sektör temsilcileri ve çiftçilerle bir araya geliyor.

 

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli bankası olarak 1997 yılından bu yana bu toprakların insanına hizmet veren Anadolubank,  23-27 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin ve Avrupa’nın en prestijli tarım fuarlarından biri olan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda paydaşlarıyla bir araya geliyor. 10 yılı aşkın bir süredir sahip olduğu Tarım Bankacılığı tecrübesini üreticilere sunarak onlar için ekonomik değer yaratmayı hedefleyen banka, Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda dünya genelindeki küresel ısınma ve kuraklık tehdidine yönelik geliştirdiği “Sulama Ekipmanları Kredisi” ile modern sulama sistemlerinin finanse edilmesine de destek verecek. 

 

Anadolubank Tarım Bankacılığı’nda   ürün ve hizmet çeşitliliği 

 

Anadolubank; Tarım Bankacılığı kapsamında  çiftçilere gübre, fide, ilaç, mazot, yem gibi tarımsal girdi ihtiyaçları ile işçilik, elektrik gibi nakit ihtiyaçlarını finanse edip, hasatta ödeme imkanı sağlıyor. Diğer yandan gıda sanayicilerine girdi tedarik eden ve karşılığında çek alan üreticilere düşük maliyetlerle Çek İskonto Kredisi ve Spot Kredi sunan banka; Traktör ve Ekipman Kredisi, Tarla Alım Kredisi ve Sulama Ekipmanları Kredisi ile modernizasyon ve verimliliğe yönelik yatırım kredileri desteği de veriyor. Anadolubank, sektörde genel kabul görmüş kartlı sistem ihtiyacını ise Tarım Kart ürünü ile cevaplıyor. 

 

Destekler artacak

 

Halihazırdaki ürün ve hizmetlerine ek olarak Tarım Kart için ilave geliştirmelerini sürdüren Anadolubank, çok yakında çiftçilerin avantajlı ve faizsiz girdi alışverişi yapabileceği yeni iş birliklerini kamuoyuna duyuracak. Ayrıca çiftçinin tedarikçisi olduğu gıda üreticisi ve sanayici firmalarla çiftçi arasında ticaretin finansmanını kolaylaştıran Tedarikçi Finansmanı Sistemi için ilk adımlarını atan banka, önümüzdeki dönemde bu konuda çiftçilere desteğini artırmış olacak.  

 

“İzmir ili, Tarım Bankacılığı açısından stratejik konumda”

 

Ülkemizin önemli tarım fuarlarından AgroExpo’nun İzmir’de düzenlenmesinin önemli bir mesaj içerdiğini ifade eden Anadolubank Kobi İşletme ve Tarım Bankacılığı Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Zafer Can, İzmir’in sanayi ile tarımı bir arada yaşatması, metropol tüketicisi ile tarımsal üreticiyi iç içe bulundurması, coğrafi olarak Türkiye’nin batı yarısına eşit mesafede olması açısından stratejik bir tarım bölgesi olduğunu vurguladı. Anadolubank Tarım Bankacılığı şube yapılanmasının önemli bir kısmının İzmir ve Ege Bölgesi’nde yer aldığını  söyleyen Zafer Can, “İzmir, Manisa ve Aydın’daki toplam tarım kredileri payımızın, ortalama pazar payımıza göre daha yüksek olması, AgroExpo’nun bizim için önemini artırıyor” dedi. 

 

Tarım Bankacılığı’nın ekonomik konjonktürdeki önemine de değinen Zafer Can, “2020 yıl sonu rakamlarına göre Türkiye’nin GSYH’si içinde tarımın payı yüzde 6,6 iken aynı dönemde Tarım kredilerinin Nakdi Krediler içindeki yeri yüzde 4,7 seviyesinde; yani kredideki pay henüz üretimdeki paya ulaşamadı. Tarım kredilerinde kamu bankalarının payı yüzde 70’in üstünde; özel bankalar da desteklerine ara vermiyor. Diğer yandan pandemi döneminde gıdanın ve dolayısıyla tarımın, tarımsal üretimde kendi kendine yetmesinin önemini hep birlikte yaşayarak gördük. Ülkemizin tarım potansiyelini de göz önünde bulundurduğumuzda, tarım ve tarımın finansmanı gündemdeki yerini daima koruyacaktır. Bu gündemin bilinciyle 2020 yılında tarım sektörüne finansal desteklerimiz pandemiye rağmen nasıl devam ettiyse 2021 yılında da artarak varlığını koruyacaktır” sözlerini kaydetti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir