Vuhan’a Giden Dünya Sağlık Örgütü’nün İlk Açıklamaları Geldi

Vuhan’a Giden Dünya Sağlık Örgütü’nün İlk Açıklamaları Geldi
Vuhan’a Giden Dünya Sağlık Örgütü’nün İlk Açıklamaları Geldi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzenledikleri brifingle virüsün kaynağı hakkında açıklamalar yapmaya başlayan uzmanlar, ilk açıklamalarında virüs kaynağı olarak bir hayvana işaret eden herhangi bir bulguya rastlamadıklarını belirttiler.

Uzmanların bir diğer açıklaması da virüsün Aralık 2019’dan önce Çin’in Vuhan kentinde tespit edilmediği oldu. Çin’in Vuhan şehrine gitmeden önce çeşitli bürokratik engeller ile karşılaşan yetkililer, karantina süreleri bittikten sonra kentte yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgileri açıklamaya başladılar.

İlk araştırmalar sonucunda yeni bilgilere ulaştıklarını ancak bu bilgilerin genel bilgiler ve salgın hakkında daha önce bilinenleri önemli ölçüde değiştirmeyeceği açıklandı.

Virüs uzmanlı olan Peter Ben Embarek tarafından yapılan açıklamalarda virüsün kökeninin bir hayvanı işaret etmediği ve salgının daha önceden Çin’in Vuhan kentinde tespit edilmemiş olduğu vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından araştırılan diğer konu ise tüm dünyanın gündeminde varlığını uzun süredir sürdüren ve hararetli tartışmalara neden olan virüsün laboratuvardan çıkmış olabileceği konusuydu. Uzmanların yaptığı ilk araştırmalara ve açıklamalara göre virüsün laboratuvar ortamından çıkmış olabileceği tezi mümkün görünmüyor.

Yeni Araştırmalar Donmuş Gıdalar Üzerine Olacak

Salgının kökenini araştırmak için yaklaşık olarak 1 aydır Çin’de bulunan DSÖ yetkilileri ve uzamanlar yarasaların konak olabileceğini fakat virüsün yarasalar nedeniyle çıkmadığını açıkladılar. Geçen haftalarda hayvan pazarında da araştırma yapan yetkililer, virüsün bu pazardan yayılmış olabileceğine dair herhangi bir bilgi bulamadıklarını belirttiler.

DSÖ uzmanları çalışmalarına bir diğer ihtimal üzerinden devam edecekler. Bu teze göre donmuş gıdalardan virüsün dünyaya yayılmış olabileceği tezi için araştırmalar devam edecek.

Editör: Özlem Çelik

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir