Vodafone paydaşlarıyla sürdürülebilirlik hedeflerini konuştu

featured
vodafone-paydaslariyla-surdurulebilirlik-hedeflerini-konustu.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vodafone Türkiye, geleneksel paydaş çalıştayında sivil toplum kuruluşları, Vodafone çalışanları, tedarikçileri ve iş ortaklarından oluşan 38 kişilik paydaş grubuyla bir araya geldi. Çalıştayda Çevresel, Sosyal, Yönetişim alanındaki gelişmelerden ikiz dönüşüm çalışmalarına kadar pek çok konu ele alındı.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, farklı paydaşların beklenti, ihtiyaç ve önceliklerini dinlemek ve paydaşları ile uzun vadeli etkin ilişki kurmak üzere düzenlediği paydaş çalıştaylarına bir yenisini daha ekledi. Sivil toplum kuruluşları, tedarikçiler, iş ortakları ve Vodafone çalışanlarından oluşan 38 kişilik paydaş grubunun katıldığı çalıştayda, dinleyicilere Çevresel, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) alanındaki global gelişmeler, sürdürülebilirliğin iklim krizi boyutu, dijitalleşmeyle birlikte yeşil dijital dönüşümün kolaylaştırıcı etkisi gibi konularda bilgi verildi.

Vodafone Türkiye Paydaş Çalıştayı’nın açılış konuşmalarını Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN) Türkiye YK Üyesi Dr. Tamer Atabarut ve Vodafone Türkiye Kamu Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Senem Görel gerçekleştirdi. 

 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Dünya hızla yeşil ve dijital dönüşüme hazırlanıyor. Yapay zeka, 5G, nesnelerin interneti gibi dijital teknolojilerin kullanımı, pek çok sektörde verimliliği artırırken, emisyonların azaltılmasına da önemli katkı yapıyor. Digital Europe’un yaptığı araştırmaya göre, dijital teknolojiler ürettiğinden 9,7 kat daha fazla emisyon tasarrufu sağlayabilecek. Dijital ve yeşil dönüşümü sağlayarak, çevresel ve sosyal sorunlara birlikte daha güçlü çözümler üretebiliriz. Yeşil dönüşüm sürecinde sektörümüze hem kendi karbon ayakizini azaltmak hem de ekonominin her alanında ihtiyaç duyulan sürdürülebilir çözümleri sağlamak açısından önemli roller düşüyor. Uzun ve kısa vadede alınacak önlemler, izlenecek yol haritaları ve kurulacak işbirlikleri bundan sonraki hayatlarımızın nasıl olacağını da şekillendirecek.”

 

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir  Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN)  Türkiye YK Üyesi  Dr. Tamer Atabarut ise şöyle konuştu:

“Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 yılı Küresel Riskler Raporu’na göre, 10 yıllık vadede iklim krizi ve biyoçeşitlilik kaybı öne çıkarken, iklim krizinde işbirliğinin güçlendirilmesi ve yeşil ekonomiye geçişin geciktirilmemesi önem kazanıyor. İklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınmayı ve tüm ekosistemi tehdit eden en öncelikli küresel risk durumunda. İçinde bulunduğumuz dönem, iktisadi, ekolojik ve sosyal açılardan sürdürülemeyecek; gıda, enerji ve finans krizlerinin devam ettiği; ekosistemlerin hızla tahrip edildiği ve biyoçeşitliliğin azaldığı; iklim krizinin devasa etkileriyle birlikte yaşandığı bir dönem. Çözüm ise sürdürülebilir kalkınmada yatıyor. Geleceğe dair plan yaparken, her şeyden önce, gezegenimizin sınırlarına saygılı olmalı ve birbirimize bağlı olduğumuzu anlamalıyız.”

 

Paydaş görüşleri ÇSY raporuna girdi sağlayacak

Vodafone Türkiye Paydaş Çalıştayı’nda 6 moderatörün yönetiminde 2 saat boyunca paydaş beklentileri ve çözüm önerileri tartışıldı. Çalıştayda paydaşlar, Vodafone ve paydaş ekosistemi içinde sürdürülebilirlik alanında ne tür çalışmalar yapılabileceği, şirket içinde ve Türkiye’de sürdürülebilirlik konularının daha fazla sahiplenilmesi ve bu yönde düşünce önderliği yapılması, dijital teknolojilerin gücü kullanılarak paydaşların çevresel sürdürülebilirliğine yardımcı olacak ürün, hizmet ve projeler sunulması gibi konularda fikir geliştirdi. Çalıştayın çıktıları Vodafone’un bir sonraki Çevresel, Sosyal, Yönetişim Raporu’na girdi sağlarken, aynı zamanda yıl boyunca paydaş beklentilerini ne yönde karşılaması gerektiğine dair Vodafone’a yol gösterecek. 

 

Amaç odaklı Vodafone

Vodafone, tüm dünyada “amaç odaklı şirket olma” hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Amacı daha iyi bir gelecek için insanları birbirine bağlamak olan Vodafone, Dijital Toplum, Kapsayıcılık ve Çevre olarak belirlediği odak alanlarında paydaşları için değer yaratıyor. Buna göre, teknolojinin gücünü kullanarak toplumun dijitalleşmesi için çalışıyor, herkes için kapsayıcı olma ve toplumda kimseyi geride bırakmadan çalışma anlayışını benimsiyor, çevresel sürdürülebilirliğe odaklanarak gezegenimizi korumaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir