Türkiye’nin Her Yerine Fiber İnternet

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, CloudTalk Online 2021 adlı çevrimiçi etkinliğe katılım sağladı. Sayan, özellikle gençlerin sık sık gündeme getirdiği fiber internet altyapısı ile ilgili internet kullanıcılarını mutlu edecek gelişmelerin olduğunu söyledi. Bakan Sayın, yıl sonuna kadar Türkiye’de bulunan mahallelerin %90’ına fiber internet geleceğini ve 2023’te ise Türkiye’nin her yerine fiber internet geleceğini açıkladı.

2021 yılında fiber internet altyapısı ile ilgili oldukça önemli adımların atılacağını söyleyen Sayan, “5G’nin ülkelerin geleceğine yön veren kritik bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz. Fakat 5G için muhakkak olması gereken 2 şart bulunuyor. Bulut bilişim hizmetleri, veri merkezleri bunlara ulaşabilecek 5G baz istasyonu ve bundan sonra fiber ağ, ülkemizin fiber ağlarla örülmesi” dedi.

Bu noktada 2021 yılının çok büyük bir atılım yılı olduğunu söyleyen bakan, bizim operatörlerle yaptığımız yönlendirmelerimiz konusunda çok net söyleyebilirim ki, bu yılın sonuna kadar her mahallemizin %90’ı 2023 yılında ise Türkiye’nin her yerine fiber internet gelecek dedi. Bu sayede 5G, gündelik yaşamdan sanayiye, tarımdan güvenliğe hayata dokunan pek çok alanda daha hızlı ve etkin iş olanağı sağlanacaktır.

Editör: Özlem Çelik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir