1. Haberler
  2. Sanat
  3. Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları Başlıyor

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları Başlıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en büyük spor organizasyonlarından biri olan Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları yarın başlıyor. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), satrançta Avrupa’nın en büyük şampiyonalarından 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarını 28 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenliyor. 

TSF, her yıl sömestr tatilinde düzenlediği ve satranç ailesinin binlerce üyesini bir araya getirdiği Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarını pandemi nedeniyle 2021 yılında okullar açılmadan hemen önce yapacak. İl yarışmalarını tamamlayan sporcular, KKTC'li sporcular, Milli Takım havuzundaki sporcularla, Ulusal ve FIDE unvanlı sporcular şampiyonaya katılacak. 

MASKE MESAFE VE HİJYEN KURALLARI İLE DÜZENLENECEK

TSF, Türkiye’nin en büyük satranç şöleni için 8 Temmuz’da maske, mesafe ve hijyen kuralları ile Türkiye geneli il yarışmalarını başlattı. Yüz yüze düzenlenen il yarışmaları 8 Ağustos tarihinde son buldu. Şampiyonaların açılış töreni 28 Ağustos Cumartesi saat 13.00’te Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Pandemi dönemine ilişkin tüm tedbirlerinin alındığı 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları için sporculara, velilere, antrenörlere HES kodu zorunluluğu da getirildi. 

TSF, DEV ETKİNLİK İÇİN “KRİZ MERKEZİ” OLUŞTURDU

TSF tarafından, organizasyon sürecinde olumsuz her türlü durum karşısında görev yapacak kriz merkezi oluşturuldu. Federasyon yetkilileri ile il ve ilçe temsilcilerinin olacağı Kriz Merkezi’nde konaklama, ulaşım, hastalık gibi her türlü olumsuzluklar karşısında hızlıca çözüm üretilebilecek. Kriz merkezi 26 Ağustos 2021 Perşembe günü saat 18.00’de hizmete girecek ve 4 Eylül 2021 Cumartesi günü saat 15.00’te kapanacak. 

“ÇOK ÖZLEDİK, ÖNCE SAĞLIK DİYEREK HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDIK”

“Türkiye’nin en büyük satranç şölenini pandemi döneminin tüm zorluklarına rağmen düzenleme kararı aldık” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, şu ifadeleri kullandı:

“Satranç ailemiz pandemi döneminin en başından beri büyük buluşma için heyecanlanıyor, şampiyonaların düzenlenmesi için talepte bulunuyordu. Biz de TSF olarak, kademeli normalleşmeye geçilmesi, aşılama oranının artması ve gelen talepler üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarımızı düzenlemeye karar verdik. Pandemi nedeniyle katılım sayısını sınırlı sayıda tutmaya çalışsak da turnuvalara olan özlemle yine satranç ailemizin binlerce ferdiyle bir araya geleceğiz. Online olarak katıldığım Alt Yapı Milli Takım Havuzu Kamplarında, illerde düzenlenen turnuvalara katıldığımda çocuklarımız bana hep ‘Çok özledik, ne zaman bir araya geleceğiz?’ diye soruyorlardı. 2021 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları hasret gidereceğimiz ve satranç sporuna yüz yüze doyacağımız bir şampiyona olacak. Ancak her şeyden önce sağlık diyoruz. Biz sporcularımızın, velilerimizin, antrenörlerimizin, hakemlerimizin ve katılım gösterecek herkes için tüm tedbirleri aldık. Her şeyden önce ‘Maske, Mesafe, Hijyen’ diyoruz. TSF olarak pandemi kurallarını ve sağlık kurulumuzun önerilerini tavizsiz uygulayacağız. Kriz Merkezimiz her türlü aksilikte 7/24 hizmet verecek. Katılımcı sayısı ile dünyanın takdirle karşıladığı şampiyonamızı bu yıl tüm zorluklara rağmen sorunsuz gerçekleştireceğimize inanıyorum. Yaş Gruplarında mücadele edecek tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.” 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir