Tokyo 2020 Team Turkiye Koleksiyon Lansmanı Gerçekleşti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yaz düzenlenmesi planlanan ancak COVID-19 küresel salgını sebebiyle 2021’e ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, 23 Temmuz – 08 Ağustos 2021 ve Paralimpik Oyunları 24 Ağustos-05 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ardından Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlar için hazırlanan Team Türkiye Koleksiyonu lansmanını gerçekleştirdi. Modern Olimpik Hareket'in doğum günü olarak kabul edilen Olimpik Gün 23 Haziran tarihinde İstanbul’da Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen lansmanda koreografisi ve prodüksiyonunu Uğurhan Akdeniz’in gerçekleştirdiği bir defile sunuldu.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen moda markaları ve tasarımcıları tarafından hazırlanan seyahat, seremoni ve sportif kıyafetler kamuoyuna tanıtıldı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe spor ve moda dünyasından birçok isim katıldı. Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tokyo 2020 Olimpiyatları’na gidecek sporculara şu mesajı verdi: 

“Küresel bir rekabet ortamında olsanız da olimpiyatların bir spor ve gençlik şenliği olduğunu unutmamanız gerekiyor. Sizler, bizim için sadece sportif başarılarınızdan çok daha değerlisiniz. Azimli, çalışkan, disiplinli Türk gençliğinin sembolüsünüz. Tek başınıza bir branşı dünya çapında popüler hale getirebildiğiniz gibi; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla herkesi spora teşvik ediyor, saha dışındaki davranışlarınızla değer yaratarak ilham kaynağı oluyorsunuz. Elde edeceğiniz başarıları önemsediğiniz kadar, dünyanın dört bir yanından gelen sporcularla bir arada olacağınız; barış ve kardeşlik coşkusunu doyasıya yaşayacağınız anların keyfini de sürmenizi dilerim.”

Seremoni ve Seyahat Kıyafetlerinde Vakko İmzası

Vakko tasarım ekipleri tarafından hayata geçirilen seremoni kıyafetleri, özel bir hikaye çerçevesinde estetik ve konforu bir arada sunmak üzere tasarlandı.

Tokyo 2020 vizesi alan tüm sporcular bulundukları farklı illerde Vakko ekipleri tarafından ziyaret edilip, her sporcunun tek tek ölçüleri alınarak kişiye özel dikimler gerçekleştirildi. Deneyimli Vakko terzilerinin işçiliğiyle üretilen ürünler arasında ceket, pantolon, spor pantolon, gömlek, kapüşonlu triko, tişört, spor ayakkabı, ayakkabı ve kumaş maskeler yer alıyor.

Seyahat ve seremoni olmak üzere her iki farklı kategoride kullanılacak kıyafetlerin tasarımında ana renkler olarak Türk bayrağının kırmızı ve beyaz renkleri kullanıldı. Bu renklere, ince çizgiler halinde olimpiyatlara ev sahipliği yapan Tokyo Olimpiyatları’nın ana rengi olan lacivert eklendi. Bu üç rengin birlikteliği takım ruhunu yansıtıyor.

Spor Kreasyonunda NIKE ve Bünyamin Aydın İş birliği

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlarında ülkemiz için yarışacak sporcularımız, NIKE koleksiyonu üzerine ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden genç tasarımcı Bünyamin Aydın’ın tasarladığı sportif kıyafetler ile Türkiye’yi temsil edecekler.

İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası Les Benjamins’in kurucu ve kreatif direktörü Bünyamin Aydın, Tokyo 2020’de sporcularımızın taşıyacağı formalarda yer alacak özel bir tasarım çalışması gerçekleştirdi.

Sportif kıyafetler üzerinde yer alan tasarımlarda, Türk kültür mirasının temel yapı taşlarından biri olan Türk halı ve kilim motiflerinden ilham alındı. Tasarım çalışması, Türk halı/kilim desenlerinde tekrar eden motiflerden esinleniyor ve özgünlük, birlik, yaratıcılık ve çeşitlilik kavramlarına vurgu yaparak dört ayrı monogram desenin bir araya getirilmesinden oluşuyor. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geliştirdiği yeni vizyon çerçevesinde büyük bir titizlikle hazırlanan Tokyo 2020 Team Türkiye koleksiyonlarının, ilhamını köklerinden alan güçlü ve modern yaklaşımıyla Türkiye’nin tanıtımı ve küresel imajına da olumlu katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir