1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Son dönemin parlayan altcoinleri

Son dönemin parlayan altcoinleri

featured
son-donemin-parlayan-altcoinleri.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası, zorluklarla mücadele etmesine rağmen 2023’ü verimli bir yıl olarak geçiriyor. Yıl başından bu yana reel bazda en çok kazandıran majör yatırım aracı olmayı başaran Bitcoin, birçok altcoinin de piyasa içerisinde olumlu ayrışmasına ve yatırımcılarının yüksek getiriler sağlamasına yardımcı oldu. Türkiye’nin dünyaya açılan kripto para borsası Bitay’da listelenen ve son dönemde altcoinler arasında ayrışarak yatırımcısına kazandıran altcoinleri ve projelerini, Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak yazdı.

 

Ripple (XRP)

Uzun süredir potansiyelinin altında fiyatlanan ve son iki senedir ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC ile olan davası sebebiyle beklediği yükselişi gerçekleştiremeyen Ripple, 2023 yılında özlenen yükseliş hareketlerini gerçekleştirmeyi başardı. SEC ile olan davası olumlu şekilde devam eden Ripple, özellikle geçtiğimiz hafta davaya bakan yargıcın XRP’nin menkul kıymet olmadığı yönündeki açıklamaları sonrası %100’e varan günlük yükseliş kaydetti.

Sene başından bu yana %145 civarında bir yükseliş hareketi gerçekleştirmeyi başaran Ripple, Bitay’da yatırımcılarına en çok kazandıran kripto paralar listesine girmeyi başardı.

TomoChain (TOMO)

TomoChain, blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir kripto para projesidir. TOMO protokolün yerel tokenidir. Ethereum tabanlı bir blok zinciri projesi olarak başlayan TomoChain, kendi konsensüs mekanizmasını kullanarak işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde doğrulayabilen bir Proof-of-Stake (PoS) blok zinciri haline geldi. Böylece daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı işlemler gerçekleştirilebilir oldu. TomoChain, DApps olarak bilinen merkezi olmayan uygulamaların, merkezi olmayan finansal (DeFi) çözümlerinin ve diğer blok zinciri tabanlı projelerin geliştirilmesini desteklemek için bir platform olarak kullanılan ve ölçeklenebilirlik sorununa çözüm sunan bir protokol olarak hizmet vermektedir.

Yılbaşından mayıs ayı sonuna kadar %800’e varan bir yükseliş yaşayan TomoChain (TOMO), 19 Temmuz itibariyle %390’ın üzerinde bir yükselişle Bitay’da 2023’ün en çok kazandıran kripto parası oldu.

Bitay Coin (BITAY)

Bitay Coin (BITAY), kullanıcıların kolayca kripto para alım satım ve transfer işlemlerini gerçekleştirebilecekleri, Türkiye’nin global borsası olan Bitay’ın yerel yönetişim tokenıdır. Bitay ekosistemini kullanıcı avantajları ve ödeme uzantılarıyla güçlendiren çok amaçlı bir yardımcı program simgesi oluşturur. Bitay Coin, büyüyen hizmet yelpazesi ile kendini kanıtlamış Bitay Teknoloji bünyesinde bulunarak kullanıcı avantajları ve ödeme uzantıları ile Bitay ekosistemi üzerinde fayda sağlamaktadır. BITAY sahibi olan kullanıcılar, ücret indirimlerinden, staking seçeneklerinden, gelecekte Bitay Visa Card ayrıcalığından ve daha bir çok avantajlardan yararlanabilirler.

Halka arz edildiği tarihten bu yana yatırımcılarına dolar bazında ciddi kazançlar sağlayan Bitay Coin (BITAY), yıl başından bu yana %376 yükseliş göstererek Bitay ekosistemi içerisinde yatırımcılarına en çok kazandıran kripto para projelerinden biri olmayı başardı.

 

 Render (RNDR)

RNDR, Render Network platformu tarafından geliştirilen bir blok zinciri projesinin yerel tokenidir. Render Network, bulut tabanlı hesaplama ve blok zinciri teknolojilerini birleştiren bir platformdur. Amaç, bilgi işlem gücünü (GPU) daha etkili bir şekilde kullanmak için dağıtık bir bulut altyapısı sunmaktır. Bu platform, özellikle veri analitiği, yapay zekâ ve 3D grafik işlemleri gibi yoğun hesaplama gerektiren alanlarda kullanılabilir. Daha çok GPU hesaplama gücüne ihtiyaç duyulan sektörler ve meslekler olan Film – TV sektörü, stüdyolar vb. gibi alanları, GPU hizmetini kiralamak isteyenlerle buluşturan bir blok zinciri projesidir.

Yıl başından bu yana şu anda %363 civarında bir yükseliş yaşayan RNDR token, Haziran ayına kadar %600’e varan bir yükseliş yaşamıştı. RNDR token şu anda Bitay’da listeli olan ve en çok kazandıran 3. yatırım aracı konumunda bulunuyor.

Adventure Gold (AGLD)

Adventure Gold (AGLD), merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemini destekleyen ve blok zinciri tabanlı proje olan AGLD Finance’a ait bir ERC-20 tokenidir. AGLD Finance, kullanıcıların dijital varlıklarını yönetmelerine ve bunlarla etkileşime geçmelerine olanak tanıyan bir dApp (merkezi olmayan uygulama) platformudur. Ethereum blok zinciri üzerinde üretilen bir token olan AGLD, kullanıcıların AGLD Finance ekosistemine katılmalarını sağlar.

İstikrarlı performansıyla yıl başından bu yana şu anda %230’un üzerinde bir yükseliş yaşayan AGLD token, bu yükselişin büyük bir bölümünü özellikle son haftalarda gerçekleştirdi. AGLD token şu anda Bitay’da listeli olan ve en çok kazandıran 4. yatırım aracı konumunda bulunuyor.

Floki (FLOKI)

Dogecoin ile başlayan memecoin çılgınlığının bir diğer üyesi olan Floki, özellikle 2021 yılında kripto para piyasasının en etkili isimlerinden olan Elon Musk’ın Shiba Inu cinsi bir köpek alıp adını Floki koymasının ardından Floki, büyük bir popülarite kazandı ve milyarlarca dolar değerlemeye ulaştı. Ethereum blok zinciri üzerinde kurulan ve diğer memecoin’ler gibi sosyal medya ve topluluklar arasında hızla popülerleşen Floki, sene başından bu yana %200 civarında bir yükseliş yaşadı.

Oldukça volatil bir dönemde piyasanın ortalamasından fazla kazandıran ve Doge, Shiba gibi diğer memecoinler’i getiri konusunda geride bırakan Floki, Bitay borsasında yatırımcılarına en çok kazandıran kripto paralar arasında 5. sırada bulunuyor.

Kripto para piyasasında lider para birimi Bitcoin olsa da altcoinler takip edilerek yatırımları çeşitlendirip daha fazla kazanç elde etmek mümkün. Bunun için de yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir.

  • Araştırma yapmak: Yatırım yapmadan önce, ilgilenilen altcoinleri detaylı bir şekilde araştırılması önemlidir. Projenin arkasındaki teknoloji, ekip üyeleri, topluluk desteği ve gelecek planları gibi faktörler yatırımcılar tarafından değerlendirilmeli.
  • Portföy çeşitlendirmesi: Yatırımlar sadece birkaç altcoine yerine, portföyünüzü çeşitlendirerek yapılmalıdır. Farklı sektörlerdeki ve potansiyeldeki farklı altcoinler portföye dahil ederek riski dağıtılmalı ve oynaklıklardan olabildiğince korunulmalıdır.
  • Teknik ve temel analiz: Altcoinlerin fiyat hareketlerini tahmin etmek için teknik analiz ve temel analiz becerileri kısa sürede öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Grafikleri inceleyerek uzun vadeli trend belirlenebilir ve sektör hakkındaki haberler takip edilerek proje üzerindeki bilgi artırılabilir.
  • Hedef belirleme: Bireyler yatırım hedeflerini belirlemeli ve stratejisini buna göre oluşturmalıdır. Kısa vadeli kazançlar (al-sat) yerine daha uzun vadeli yatırımların istatistiksel olarak daha çok getiri sağlar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir