Sinovac Aşısının Türkiye’ye Ulaşmasında Sorun

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tam kapanmanın ilk gününde Antalya’da gündemdeki aşı tedariki ve Hint mutasyonuyla ilgili açıklama yaptı.

Biontech ve Sinovac aşısı olmak üzere toplam 6 milyon doz aşımız var.

Bakan Koca, Rusya’nın Sputnik-V aşısı için 6 ayda 50 milyon doz teslimat yapılacağını ve ilk sevkiyatın bu ay olacağını söyledi. Sinovac aşısında yaşanan soruna da değinen Koca, “Sinovac’tan 100 milyon doz gelmesi gerekiyordu ancak Çin kendi vatandaşlarına öncelik verince Sinovac aşısının Türkiye’ye ulaşmasında sorun” diye konuştu.

Sinovac Aşısının Türkiye’ye Ulaşmasında Sorun Çıktı

Fahrettin Koca, “Çin aşısı tedarikiyle ilgili Sinovac aşısı için Nisan ayı sonu itibariyle 100 milyon doz aşının Türkiye’ye gelmesi gerekiyordu ancak bu aşı miktarı gelmedi. Aşının tedarik durumu ile ilgili yaşanan olumlu gelişmeler ile birlikte gönderimin önümüzdeki günlerde tekrar başlama ihtimalinin olduğunu söylemek istiyorum. Nisan ayında sevkiyatın olmadığını ama mayıs ayında tedarikte olumlu gelişmelerle beraber sevk durumunun başlayacağını önümüzdeki günlerde kesinleştirip bilgisini vermiş oluruz. Biontech ve Sinovac aşısı olmak üzere toplam 6 milyon doz aşımız var. 23 milyona yakın aşı yapıldı buna ek olarak hali hazırda 6 milyon doz aşımız var” açıklamalarında bulundu.

Editör: Özlem Çelik

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir