PR Ajansı Ne İş Yapar?

PR Ajansı Ne İş Yapar?
PR Ajansı Ne İş Yapar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazetelerde haber yayınlama, basın bülteni dağıtma, billboard reklamları ve daha fazlası… PR ajansları, markaların ve kişilerin ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını elde etmelerine yardımcı olmak için yaratıcı ve etkili reklam, itibar yönetimi ve medya iletişim çalışmaları yapan uzmanlardır. Peki, PR ajanslarının asıl görevi nedir?

Bir PR ajansı genellikle yazılı metinler ve içerikler aracılığıyla markaları ve kişileri tanıtır. Bu tanıtım genellikle ulusal haber siteleri, basılı gazeteler, sektörel dergiler, televizyon gibi medya platformları aracılığıyla gerçekleşir. Bir PR ajansının öncelikli hedefi, müşterilerini teşvik etmek ve onları daha çekici ve önemli göstermektir.

Fakat farkındalık yaratmak hiç de kolay değildir. “PR Haber Ajansı olarak, markaları ulusal gazete ve dergilerde haberlerde göstererek ve televizyon programlarında yer almasını sağlayarak, üçüncü kişilerce onaylanma avantajı sunuyoruz. Bu da, hedef kitle ve kamuoyu nezdinde daha olumlu bir izlenim bırakmamıza yardımcı oluyor,” diyorlar.

Peki, PR Ajansı tam olarak ne iş yapar?

Bir medya PR ajansı, markanın hedef kitlesi ve kamuoyu önündeki konumunu güçlendirmek için stratejik bir yol haritası çizen bir aracıdır. Bu ajanslar, piyasayı dinler ve hangi konuların ilgi çekeceğini ve hangi platformların etkili olabileceğini bilirler.

Etkili bir PR ajansı, genellikle gazetecilerle de iyi ilişkilere sahiptir. Çünkü ajansların kurucuları genellikle eski gazetecilerdir. Bu da, markanın hızlı ve etkili bir şekilde yayılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, markanızın hikayesini etkili bir şekilde anlatmanın en iyi yolu, bir PR ajansıyla çalışmaktır.

Doğru PR stratejisi, markanızın dışarıdan bir bakış açısı sağlayarak daha bilinir, görünür ve farkında olmasını sağlayabilir.

PR Ajanslarının İşleyişi Nasıldır?

Bir PR ajansı, size ve markanıza dair blog yazıları, basın bültenleri ve özgün içerikler oluşturur. Bu materyaller daha sonra yüksek trafikli web sitelerinde, dijital platformlarda, sektörel dergilerde ve basılı medya organlarında yayınlanır. Geleneksel medya araçları olan televizyon ve radyo gibi platformlarda da hikayenize yer verilir. Bu, müşterilerinizin sizi daha fazla tanıması ve görmeniz için önemli bir fırsat sunar. PR Haber Ajansı, “Düzenli olarak PR çalışmalarına yatırım yapmak, uzun vadede itibarınızı artırmaya katkı sağlayacaktır,” diyor.

PR Çalışmalarının Önemi Nedir?

PR çalışmaları olmadan, pazarlama ekibiniz muhtemelen yalnızca mevcut müşterileri hedef alırken, daha geniş kitleyi göz ardı eder. PR, kapsamlı bir yaklaşım benimser. Bir topluluk oluşturur ve markanız etrafında tutarlı mesajlar iletişimini sağlar. PR olmadan bir pazarlama stratejisi, bir kriz durumunda gerici bir tutum alabilir. Olumsuz haberlerle başa çıkmak yerine, önceden bir kriz iletişim planına sahip olmak daha iyidir.

Örneğin, eski Amerikan başkanı Donald Trump, zaman zaman PR dışı bir yaklaşım sergileyen en dikkat çekici figürlerden biri olarak bilinir. Birden fazla PR ajansıyla çalışıyor olabilir, ancak sosyal medyadaki takipçileriyle doğrudan etkileşime girerek tanınır. Ancak görünüşe göre, bu konuda danışmanlık alacak bir PR uzmanı yok! Geçtiğimiz haftalarda, Patiswiss çikolata markasının sahibi ve CEO’su Elif Aslı Yıldız’ın benzer bir örneğini görmüş olabilirsiniz.

Her ikisinin de iletişimi dikkat çekicidir. Ancak, örneğin Elif Aslı Yıldız, daha dostane bir PR yaklaşımı benimseyerek marka itibarını bu kadar hızlı bir şekilde zedelememiş olabilirdi. Aynı şekilde, Trump da doğru PR stratejisiyle son seçimde daha iyi bir performans gösterebilirdi.

PR Ajansı Ne İş Yapar?

PR Ajansı Ne İş Yapar?
PR Ajansı Ne İş Yapar?

Bir PR ajansının stratejik yaklaşımı, aşağıdaki taktikleri içerebilir:

  • Basın bültenleri hazırlama ve dağıtma
  • Ulusal gazetelerde tanıtım yazıları
  • Konuşma metinleri oluşturma
  • Sunumlar hazırlama ve medya kuruluşlarına iletilmek üzere gönderme
  • Halka açık etkinlikler düzenleme ve yönetme
  • Pazar araştırmaları yaparak firmanın mesajlarını belirleme
  • Sponsorluklar aracılığıyla iş bağlantılarını genişletme
  • Web siteleri için içerik yazma, blog yayınlama
  • Kriz iletişimi ve itibar yönetimi
  • Sosyal medya tanıtımları ve fenomen reklamları

Markaların medya aracılığıyla itibarlarını yönetmek, geliştirmek veya oluşturmak istediklerinde PR ajanslarıyla çalışması önerilir. İyi bir PR ajansı, markayı analiz edebilir, olumlu mesajları belirleyebilir ve bu mesajları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir. Olumsuz durumlarda, etkili bir kriz yönetimi stratejisi oluşturabilir ve zararı en aza indirebilir.

Eğer yeni bir marka sahibiyseniz ve “PR nedir?” veya “Reklam nasıl yapılır?” gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız, geleneksel ve dijital medyada itibar yönetimi ve marka bilinirliği arttırma konularında bir PR ajansıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak

https://prhaberajansi.com/pr-ajansi-nedir-pr-ajansi-ne-is-yapar/

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir