1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Polat Enerji Türkiye’nin Dört Bir Yanında Geleceğe Yeşil Işık Yakıyor

Polat Enerji Türkiye’nin Dört Bir Yanında Geleceğe Yeşil Işık Yakıyor

featured
polat-enerji-turkiyenin-dort-bir-yaninda-gelecege-yesil-isik-yakiyor.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polat Enerji, Polat Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği Geleceğe Yeşil Işık Yak Projesi ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ülkenin dört bir yanındaki öğretmenlere ve öğrencilere yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. 

Gelecek nesilleri çevreye duyarlı ve hayatlarına sürdürülebilirlik anlayışını entegre edebilen, bilinçli bireyler olarak yetiştirmek hedefiyle hayata geçirilen ve ilk senesinde  ‘Öğretmen Eğitimleri’ ve ‘Enerji Atölyeleri’ modüllerinden oluşan proje bugüne kadar Kırşehir, Manisa, Balıkesir, Yalova, Niğde ve Nevşehir’de uygulandı. 

Projenin hayata geçirildiği tüm illerde MEB İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin katkılarıyla gerçekleştirilen Enerji Atölyelerinde, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine rüzgâr enerjisi, sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi gibi temel kavramlar çeşitli interaktif etkinliklerle aktarılıyor. Öğrenciler, atölye çalışmaları sırasında yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının önemini keşfederken çevre dostu enerji üretimi konusunda bilinçlendiriliyor ve ekipler halinde gerçekleştirdikleri maketler ile rüzgârın gücünün enerjiye dönüşmesini gözlemliyor. 

Öğrencileri hedefleyen Enerji Atölyelerine ek olarak gerçekleşen Öğretmen Eğitimlerinde de öğretmenlere BM Sürdürülebilirlik Hedefleri hakkında temel bilgiler verilirken, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında bulunan ilgili konuları işlemeleri sırasında yardımcı bir kaynak olarak kullanmaları için uzman eğitimciler tarafından hazırlanan Öğretmen Rehber Kitapçıkları da hediye ediliyor. 

Projenin enerji sektörü için emsal teşkil ettiğinin altını çizen Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Eda Polat Gkinosatis;

“Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan rüzgar ve güneş enerjisi santrallerimiz ile sürdürülebilir bir dünya için doğa dostu enerji üretiyor ve dünyanın geleceğine katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük rüzgâr santrali yatırımcısı olarak gelecek nesillere yatırım yapmanın önemine inanıyor ve onların çevresel sorunlarla ilgili, çözüm üreten, bilinçli nesiller olmasını amaçlıyoruz. Şimdiye kadar projemizi uyguladığımız şehirlerdeki okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin; öğrencilerini sürdürülebilirlik, iklim değişikliği gibi kavramlarla tanıştırdığını, bu anlamda çeşitli çalışmalar yaptığını görmek bizleri çok heyecanlandırdı. Biz de Polat Enerji olarak “Geleceğe Yeşil Işık Yak” kurumsal sosyal sorumluluk projemizle değerli öğretmenlerimizin çalışmalarını desteklemiş olmaktan dolayı çok mutlu olduk. Sürdürülebilir bir dünya için hem bireylere hem de kurumlara büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluğu doğru bir şekilde üstlenebilmek için de kilit kelimenin “Eğitim” olduğu bilinciyle biz de üstümüze aldığımız bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmeyi sürdürüyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir