Pera Film, Onur Haftası’nı “Yepyeni Bir Dünya” Programı ile Kutluyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pera Müzesi Film ve Video Programları, Onur Haftası’nı bu yıl “Yepyeni Bir Dünya” başlıklı çevrimiçi program ile kutluyor. Avrupa’dan Latin Amerika’ya, ufak bir ABD kasabasından Alman banliyösüne uzanan özgün hikâyelerin yer aldığı program 15 Temmuz’a kadar film.peramuzesi.org.tr adresinden ücretsiz izlenebilir.

Pera Film, her yıl kutladığı Onur Haftası kapsamında bu yıl “Yepyeni Bir Dünya” başlıklı bir seçki hazırladı. Adını, 2021’in başlarında hayatını kaybeden müzisyen SOPHIE’nin aynı adlı şarkısından alan film programı, işte, evde, sokakta, yani var olmaya çalıştığı her yerde yeni bir dünya kurma mücadelesini sürdüren kuir karakterlerin yaşamlarından izler taşıyan çalışmaları bir araya getiriyor.

Taşradan ve büyük kentlerden mücadele hikâyeleri
Jennifer Reeder’in büyülü gerçekçilik, müzikal, absürt komedi ve kara film türlerinden aldığı unsurları tekrar yorumladığı neo-femist gerilim filmi Bıçaklar ve Deri, ABD’nin ufak bir kasabasında geçiyor. Lise öğrencisi Carolyn Harper’ın kayboluşu, kasaba halkının normal görünümlü hayatlarının iç yüzünü ortaya çıkarırken, karakterleri yüzeysel hayatlarıyla yüzleşmeye zorluyor.

İran asıllı Alman yönetmen Faraz Shariat imzalı Küsmek Yok, geçmişi yeniden keşfetmeye ve birlikte bir gelecek inşa etmeye odaklanırken, Avrupa’da göçmen bir kuir olmak üzerine etkileyici bir anlatı sunuyor. İranlı bir aileden gelen ve sakin bir toplu konut dairesinde ailesiyle yaşayan Parvis ile, aynı ülkeden kaçıp Almanya’ya sığınan kardeşler Amon ve Banafshe Arezu, filmin ana karakterlerini oluşturuyor.

Z kuşağından sevgiye dair dersler
Clarisa Navas’ın Arjantin-Almanya ortak yapımı filmi Binde Bir, karakterlerin açılma ve siber zorbalık, toplum hayatı ve fakirlik, aşk ve şiddet arasında sıkışmışlığını, çocukluğun narinliği ile yetişkin dünyasının sert gerçekliği arasındaki gitgelleri, belgesel hissi veren bir anlatımla aktarıyor. 

Yönetmenliğini Catarina de Sousa ve Nick Tyson’ın üstlendiği Ütopya’nın Peşinde adlı belgeselde ise, bir grup genci kuir ütopyasına dair fikirlerini tartışırken izliyoruz. Popüler bir video oyunu içinde güvenli alanlar inşa ederek herkesin kendisi olabildiği, daha eşit ve adil bir dünyaya dair bir manifesto yaratan gençler, sevgiye dayalı bir topluluğun gücünü gösterirken, Z Kuşağı’ndan çok şey öğrenebileceğimizi kanıtlıyor.

Yepyeni Bir Dünya programı 24 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında film.peramuzesi.org.tr adresinde çevrimiçi olarak yayınlanacak ve sadece Türkiye'deki izleyiciler tarafından izlenebilecek. Yasal düzenlemeler gereği film gösterimleri, aksi belirtilmediği sürece, +18 uygulamasına tabidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir