1. Haberler
  2. Sanat
  3. Önce Louvre Müzesi'nde Şimdi CRR'de

Önce Louvre Müzesi'nde Şimdi CRR'de

featured
once-louvre-muzesinde-simdi-crrde.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Caz ve Mugam’ın benzersiz birleşimi olan Alafsar Rahimov’un “Balaban Meets Jazz” konseri, 2 Şubat Cuma akşamı saat 20.00’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşuyor. Balabanın etkileyici sesiyle cazın modern ritimlerinin harmanlandığı bu özel gecede, Rahimov’a sahnede Kaan Bıyıkoğlu (piyano), Enver Muhamedi (bas gitar), Burak Durman (davul) ve Tümer Uluçınar (elektro gitar) eşlik edecek.

Alafsar Rahimov, geleneksel Azerbaycan müziği ile cazı birleştirerek, kendi bestelerini ve dünya müziklerini deneysel bir yaklaşımla sunuyor. Farklı kültürlerin ve müzik tarzlarının birlikteliğinin mümkün olduğunu ve müziğin evrensel bir dil olduğunu gösterdiği “Balaban Meets Jazz” projesi 2 Şubat’ta CRR Konser Salonu’nda dinleyiciyle buluşuyor.

 

Etkileyici Bir Müzik Yolculuğu

Azerbaycan’ın Şeki şehrinde ünlü zurna üstadı Elefser Şekili’nin torunu olarak dünyaya gelen Rahimov, henüz 10 yaşında Balaban çalmaya başladı. 2005’te Azerbaycan Devlet Konservatuvarı’na girerek Eyyub Memmedov’dan dersler aldı. Sanatçı Amerika, Almanya, Çin, İsviçre, Norveç, Fransa, İtalya, Tunus, Gürcistan ve Kore’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede konserler verdi. 2011’de Montreux Caz Festivali’ne katılan ve aynı yıl kendi müzik grubu Amarok’u kuran Rahimov, bu sayede kendi folk, etnik, caz ve rock tarzlarını geliştirmeye odaklandı.

 

Eurovision’dan Londra Filarmoni’ye

2012’de Eurovision Şarkı Yarışması’nın açılış seremonisi Rahimov’un Nefes isimli bestesiyle yapıldı. Sanatçının “İncilar” adlı bestesi 2017’de Bakü’de düzenlenen İslam Birliği Oyunları’nda Londra Filarmoni tarafından seslendirildi. 2018’de katıldığı Mugam Yarışması’ndan ödülle dönen Rahimov, 2019’da İstanbul’a yerleşti. 

 

Büyük Aşkların Hikayesi

Kalan Müzik etiketiyle 2021’de yayınlanan “Panik” adlı albümü, Balaban ve Zurna ile yapılan ilk fusion caz albümü olarak öne çıktı. Abümde ünlü mugham ustası Alim Kasımov ve şarkıcı Elnur Hüseynov  İmadeddin Nesimi’nin “Gafil Uyan” adlı gazelini seslendirdi. Rahimov, büyük aşkların hikayeleri olduğunu ve bu aşkların beslenerek güzel hikayelere dönüştüğünü söyleyen Rahimov, bu albümüyle tüm dilleri, dinleri ve ırkları birleştirerek, insanların birbirlerine yabancı olmadıklarını anlamalarını sağlayacak bir mesaj yaymayı amaçladığını söylüyor.

 

Balaban ile Louvre Müzesi’nde

Rahimov, CRR Konser Salonu’nda da seslendireceği projesi “Balaban Meets Jazz” ile 2021’de Paris Louvre Müzesi’nde konser verdi. 2022’de “Balaban Mysterious Musical Heritage” adlı albümünü yayınlayan sanatçı, 2023’te Etibar Asadli ile kendi bestelerinden oluşan “Sexy Caffards” albümünü çıkardı.

Konser biletleri 200, 165, 100 ve 50 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

Konser Detayları:

Tarih: 2 Şubat Cuma

Saat: 20.00

Yer: CRR Konser Salonu

Bilet Fiyatları: 200, 165, 100, 50 TL

Konser Süresi: 70 dakika

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir