Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi yaşanıyor mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu bireyler için obezite ile mücadelede etkin bir tedavi yöntemi olan bariatrik cerrahi, özellikle ameliyat sonrası süreçler açısından oldukça merak ediliyor. Bu merak edilen konulardan birisi de mide küçültme ameliyatları sonrası saç dökülmelerinin yaşanıp yaşanmadığı. Genel Cerrahi Uzmanı Doçent Doktor Hasan Erdem, konuyla ilgili görüşlerini paylaşarak detaylı bilgiler veriyor.

“Obezite ameliyatı sonrası saç dökülmesi geçici bir durum”

 Bu alanda yapılan araştırmalara değinerek söze başlayan Doç. Dr. Erdem şöyle konuştu: “Araştırmalar gösteriyor ki, tüm vücudu etkileyen bu tarz ameliyatlardan sonra vücut bir adaptasyon sürecine girer. Yeni bir yaşam tarzına ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına adaptasyonun başladığı bu dönemde, saç büyümesi gibi diğer işlevler birkaç aylığına arka planda kalabiliyor. Her gün saçlarımız dökülür ve uzar. Bu ameliyatlar aslında saç dökülmesini hızlandırmıyor. Sadece bu süreçte saç uzaması geçici olarak durduğu için dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması zaman alabiliyor. Obezite ameliyatları sonrası saç dökülmesi geçici bir durum ve genellikle ameliyattan sonraki ilk 6 ayda daha yaygın görülüyor. Ardından vücut ameliyat sonrası adaptasyon sürecini tamamlamaya geçtikten sonra saç dökülmeleri kendiliğinden olarak azalıyor ve duruyor.”

“Ameliyat sonrası saç dökülmelerine en büyük neden yetersiz beslenme düzeni”

Obezite cerrahisi sonrası yaşanan saç dökülmelerinin en büyük sebebinin beslenme alışkanlıkları olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erdem, şöyle devam ediyor: “Saç köklerimizin iki aşaması vardır: anajen, büyüme aşaması ve telojen, dinlenme aşaması. Tüm saçlarımız anajen aşamasında başlar. Büyürler ve düşmeden önce telojen aşamasına geçerler. Telojen aşaması genellikle 100-120 gün sürer. Ancak bariatrik cerrahi saçınızın daha büyük bir yüzdesinin telojen faza kaymasına neden olabilir. Ameliyat sonrası saç dökülmelerine sebep olan en büyük neden ise beslenme aktiviteleridir. Ameliyat sonrası kilo verme döneminde eğer protein gibi besin değerlerinden vücudu muaf tutarsak saç dökülmesi kaçınılmaz olur.”

“Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmeleri ilk 6 ayda görülür ve 3-4 ay sürer”

Mide küçültme ameliyatı sonrası saç dökülmelerinin ilk 6 ayda görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Erdem, “Vücudun ameliyat sonrası değişim sürecine girdiği ilk 6 ayda görülür ve yaklaşık 3-4 ay sürer. Dökülen saçlar ideal kiloya ulaşma yolculuğunda tekrar uzar. Bu süreçte saç kökleri zarar görmediği için saçlar eskisinden daha güçlü çıkar.” ifadelerini kullandı.

 

“Kişiler protein ve vitamin alımına dikkat edip Biotin kullanabilirler”

Obezite ameliyatı geçirmiş ve geçirmeyi düşünen kişilere tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Erdem, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Obezite cerrahisi sonrası hızlı kilo veriminin yaşandığı dönemler ilk dönemlerdir. Dolayısıyla bu süreçte vücudu besin değeri yüksek yiyecekler ile zinde tutup beslemek gerekir. Ameliyat sonrası dönemde beslenme programları Protein ağırlıklı olmalı. Protein, saçınızı oluşturan hücreler de dahil olmak üzere yeni hücrelerin oluşturulması için gereklidir. Vitamin eksikliği de bu dönemde saç dökülmesini tetikleyebilir. Kan değerlerinizle alakalı olarak vücudunuzda eksik olan vitaminlerin takviyelerini almanız bu süreçte oldukça önemlidir. Ayrıca sıvı alımını arttırmak ve iyi bir uyku düzenine sahip olmak bu süreci az kayıpla atlatmanıza yardımcı olur. Kilo verme sürecinde saç dökülmesini en aza indirmek için kişiler Biotin olarak bilinen destekleyicileri içeren ürünleri kullanabilirler. Tüm bu önerilerle mide küçültme ameliyatı sonrası yaşanan saç dökülmesi problemini en aza indirebilirsiniz. Bu takviyelerle dökülen saçlarınız sonraki dönemde daha güçlü çıkacaklardır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir