1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Kişisel verilerin korunması için atabileceğiniz proaktif adımlar “Kişisel verileriniz, sizin haklarınız"

Kişisel verilerin korunması için atabileceğiniz proaktif adımlar “Kişisel verileriniz, sizin haklarınız"

featured
kisisel-verilerin-korunmasi-icin-atabileceginiz-proaktif-adimlar-kisisel-verileriniz-sizin-haklariniz.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kullanıcılar çeşitli popüler uygulamalara getirilen erişim sınırlamalarını aşmak için farklı alternatiflere yöneliyorlar. Büyük miktarda verinin sürekli olarak toplandığı ve analiz edildiği günümüzde, veri ihlalleri, kimlik hırsızlığı ve mahremiyet ihlalleri her zamankinden daha belirgin hale geliyor. Bu nedenle her yıl dijitalleşen dünyamızda kişisel bilgilerin korunmasının önemini hatırlatmak için kutlanan 6 Şubat 2024 Güvenli İnternet Günü’nde Kaspersky uzmanları, kullanıcıların veri güvenliği konusunda proaktif davranmalarının kritik bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

2023 yılında Brezilya, İrlanda ve Japonya’da bazı popüler uygulamaların kısıtlanmasına ilişkin tartışmalar çeşitli ülkelere de sıçradı. ABD’de TikTok’a erişimin kısıtlanmasına ilişkin yürütülen müzakereler, eyaletlerin yarısından fazlasında devlet tarafından verilen cihazlarda Çin kaynaklı uygulamaların sınırlandırılmasıyla sonuçlandı. Ancak kullanıcılar, popüler hizmetler söz konusu olduğunda favori uygulamalarından vazgeçmeye pek de istekli olmuyor. Yasaklarla ve sınırlamalarla karşılaşan kullanıcılar, içeriğe erişmek için yedek uygulamalar veya kaçak kopyalar yüklemek gibi alternatif yollara başvuruyor.

Bu gibi kısıtlamalardan kaçmaya çalışanlar tarafından kullanılan taklit yazılımlar genellikle beceriksizce geliştiriliyor, belirsiz gizlilik politikalarına sahipler veya kullanıcıların haklarını tamamen ihlal ediyorlar. Ayrıca, bu uygulamaların birçoğu yetersiz kullanıcı sayısı gibi nedenlerle bir süre sonra kaybolma eğilimindeler. Bu da hassas verilerin üçüncü tarafların eline geçebileceği anlamına geliyor.

 

Bu tür tatsız senaryolardan kaçınmak için Kaspersky uzmanları aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

1. Cihazlarınıza herhangi bir şey yüklemek söz konusu olduğunda acele etmeyin.

Bir uygulamayla ilgili herhangi bir sınırlamaya ilişkin tartışmalar mutlaka yasaklanmasına yol açmaz. Alternatif bulmak için acele etmek, bilgilerinizi riske attığınız anlamına gelebilir. Çünkü bu tür uygulamaların veya hizmetlerin korsan kopyaları, kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliğini yeterince ön plana çıkarmayabilir. Herhangi bir cihaza doğrulanmamış bir uygulama yüklemeden önce, her zaman artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Resmi uygulama mağazaları bu konuda her zaman en iyi ve en güvenli seçenek olmaya devam ediyor.        

2. Gizliliğe yönelik haklarınızı daima önceden kontrol edin.

Başlamak için en iyi yer, ülkenizin müşteri haklarını ve kişisel verilerin işlenmesini düzenleyen mevzuatı hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Uygulamanın gizlilik politikasını okurken, kullanıcıların haklarına saygı gösterip göstermediklerini ve yalnızca hakları olan verileri toplayıp toplamadıklarını önceden kontrol etmek önemlidir. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçebildiğinizden ve kişisel bilgileri silme talebinde bulunabildiğinizden emin olun.

3. Gereğinden fazla veri paylaşmak veri paylaşımı güvenli bir seçenek değildir.

Yetersiz veri güvenliği önlemleri nedeniyle kişisel verilerin yanlışlıkla ifşa edilmesi veya kötüye kullanılması riski bulunduğundan, kullandığınız uygulamaların hakkınızda topladığı veri miktarını en aza indirdiğinizden emin olun. Ayrıca, kişisel veriler bir kez paylaşıldığında, dağıtımını ve kullanımını kontrol etmek genellikle zordur ve potansiyel olarak uzun vadede gizlilik sorunlarına yol açar. Bu tür sorunları önlemek için fotoğraf akışına, kişilere ve konuma olan erişimi, bunlar olmadan çalışabilen uygulamalar için sınırlandırın. Bu aynı zamanda uygulamaların mikrofon kullanımı için de geçerlidir. Sınırlı erişim, uygulamaların söylediklerinize kulak misafiri olarak kişisel verilerinizi toplamanıza engel olacaktır.

4. Modern güvenlik çözümleri, kişisel verilerinizi çevrimiçi ortamda güvende tutabilir.

Modern güvenlik çözümleri uygulamaların kişisel bilgilere erişimini engelleyebilir, telefon numaraları ve diğer veriler sızdırıldığında kullanıcıları uyarabilir ve kötü amaçlı bir dosya indirildiğinde onları uyarabilir. Bazı basit talimatları izleyerek kişisel verilerin güvenliğini artırmaya yardımcı olan hizmetler de mevcuttur.

Kaspersky Web İçerik Analizi Uzmanı Anna Larkina, şunları söylüyor: “Popüler uygulamaların kısıtlanması eskiden olduğundan daha sık rastlanan bir uygulama haline geldi. Yeni bir uygulama arayan kullanıcılar her zaman şeffaf bir gizlilik politikasına sahip kaliteli bir uygulama bulamıyor. Kullanıcıların haklarını bilmek ve uygulamanın kimden ve nasıl veri topladığına dikkat etmek, kişisel bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemeye yardımcı olabilir.” 

 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş küresel bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için sürekli olarak yenilikçi çözümlere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle mücadele etmek için önde gelen uç nokta koruması, özel güvenlik ürünleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık çözümlerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en önemli olanı korumalarına yardımcı oluyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir