İlişki Terapisi & Çift Terapisi & Aile Terapisi

İlişki Terapisi & Çift Terapisi & Aile Terapisi
İlişki Terapisi & Çift Terapisi & Aile Terapisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çift terapisi ve aile terapisi, çift ve ailelerin kendi başlarına çözüm bulmakta zorlandıkları sorunların, içinden çıkamadıkları kısır döngülerin ya da iletişim problemlerinin bir uzman desteği ile ortaya çıkarılıp çözümlenme sürecidir.

Her çiftin ilişki dinamikleri, ilişki DNA’sı kendine özel ve birbirinden farklıdır. Terapi süreci planlaması seansa gelen çifte özel olarak belirlenir.  Terapi hedefi, her çifte veya aileye göre konu bazında değişse de, yaşanan kısır döngülerin ve döngüde var olan bilinçdışı faktörlerin belirlenmesi, bu döngülerin partner seçimimiz ve partnerimizle ilişkilenme biçimimizdeki rolümüzü fark ederek kırılması ve daha olumlu, yaratıcı bir ilişkilenmeye dönüşmesi temeline dayanır.  Haklı ile haksızın kim olduğunun belirlendiği ve terapistin hakemlik yaptığı bir anlayışın aksine terapist partnerlerin ilişki içerisindeki ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların karşılanması adına belirginleşmiş kısır döngüleri belirlemede yardımcı olurken partnerlere eşit mesafede yaklaşır ve kişileri değil ilişkiyi tedavi etmeyi amaçlar. Terapi kişilerin değildir. İlişki terapisidir.

Genel olarak seanslar haftada 1 gün, 50 dakika olarak gerçekleşir. Kriz durumlarında bu sayı sıklaşabilirken, problemler çözümlenmeye başladıktan ve çift olumlu döngülerini yaratmaya başladıktan sonra 2 veya 3 haftalık periyodlarla gerçekleşir. Kişilerin ilişkisel ihtiyaçları, konumları belirlendikten ve daha olumlu ve yaratıcı bir ilişkilenme canlanmaya başladıktan sonra farklı bir terapi hedefi daha yoksa seanslar sonlandırılır.

İlişki Terapisi ve Aile Terapisi Nasıl Yapılır?

İlişki terapisi ve aile terapisi çift ve ailelerin ilişkilerinde yaşadıkları zorluklar karşısında bu zorluklarla daha iyi başa çıkabilmek, bu zorlukların temellerini anlamlandırmak, ilişkilerini güçlendirerek stresle daha rahat başa çıkabilir hale gelebilmek için haftada bir seans olacak şekilde düzenlenen takvim çerçevesinde gerçekleşir. Çift terapisinde partnerlerin birlikte katılımı ile esastır. Terapist klinik karar doğrultusunda partnerleri belli zamanlarda yalnız görmeyi tercih edebilir. Bunun sebebi partnerlerin deneyimlerini daha iyi anlayabilmektir. Çift terapisinde danışan partnerler değil partnerlerin ilişkisidir ve terapist terapi sürecinde tarafsızlığını korur. Terapiyi online ortamda da almak mümkün olup bununla ilgili https://www.butunpsikoloji.com/hizmetlerimiz/online-terapi/ sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

İlişki Terapisi ve Aile Terapisi Kaç Seans Sürüyor?

Çift ve ailelerin zorlandıkları konular benzerlik gösterse de her çift ve ailenin ilişkisel dinamiği birbirinden oldukça farklıdır. Terapistin çift ve ailelerle sürdürdüğü değerlendirme seanslarının ardından oluşturduğu terapi planının süresi süreç öncesinden kestirilemez. Sürecin sürekliliği, danışanların motivasyonları, terapistin uygun teknik ve müdahaleleri kullanması, terapist ve danışan arasında kurulan ilişkinin kuvvetliliği ilişki terapisi sürecinin akıcı bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir.

Çift ve Aile Terapisi Yöntemleri Nelerdir?

Çift terapisi birçok farklı terapi ekollerinden destek alınarak sürdürülebilir. Psikanalitik Çift Terapisi, Duygu Odaklı Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Çift ve Aile Terapisi, Gottman Çift ve Aile Terapisi, Sistemik  Çift ve Aile Terapisi gibi modeller bu ekollere örnek verilebilir. Her model kendine spesifik müdahale yöntemleri içerdiği gibi çift ve aile terapistinin bu ekollerdeki yetkinliği ve uygulama becerisi müdahalelerin başarısını belirler.

Çift ve Aile Terapisi Faydaları Nelerdir?

İletişim problemleri, geniş aile problemleri, sınırlar ile ilgili problemler, evlilik öncesi danışmanlık, aldatma, boşanma ve ebeveynlik stilleri üzerindeki çatışmalar çiftleri en çok terapiye başvurduran yarar sağlayan konulardır.

İlişki Terapisi Kimlere Uygulanır?

Evlilik öncesinde danışmanlığa ihtiyaç duyan, boşanma aşamasındaki ya da boşanmış partnerler de dahil olmak üzere medeni durum ve cinsel yönelimden bağımsız tüm çiftlerle çift terapisi süreci sürdürülür. Sürmekte olan evlilik dışı ilişki, bağımlılık ve şiddet söz konusu olduğunda ilişki terapisi süreci durarak partnerler bireysel terapi sürecine yönlendirilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir