1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, İşitmenin Önemine Dikkat Çekti

Doç. Dr. Yavuz Dizdar, İşitmenin Önemine Dikkat Çekti

featured
doc-dr-yavuz-dizdar-isitmenin-onemine-dikkat-cekti.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağcılar Belediyesi ile İCAAD (İşitme Cihazları Akustik ve Odyoloji Derneği) iş birliğiyle işitme bilincine dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Başkanlık Sahnesi’nde gerçekleşen “İşitmeye Devam Et” isimli konferansa özellikle kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Sunuculuğunu ünlü televizyoncu Zahide Yetiş’in yaptığı programda Doç. Dr. Yavuz Dizdar, işitme kaybını etkileyen faktörler ve kemoterapi sürecini anlattı.

İşitmeyi sadece ses olarak algılamayın

İnsan kulağının 20 Hz ile 20 bin Hz arasındaki frekanstaki sesleri algıladığını söyleyen Dizdar, “Düşük frekans kalın, yüksek frekanslar ise ince seslere aittir. 20 Hz’yi yarasanın kanat çırpışı gibi hissedebilirsiniz. 20 bin Hz ise çok yüksek. Bu sesi ancak çok gençler duyabilir. Genellikle duyulamıyor” dedi. İşitmenin sadece sesi duymak olmadığına da dikkat çeken Dizdar, şöyle devam etti: “İşitmeyi sadece sesi duymak olarak algılamayın. Sosyal yaşamın içinde kalmak, insanlarla muhabbet etmek de işitmenin içindedir. Yoksa sosyal ağınızı yitirirsiniz. İşitme fonksiyonu sizi hayata bağlayan şeydir. Ayrıca işitmek dengeyi korumaktır.”

Toplumun her sorunuyla ilgileniyoruz

Konuklara çiçek takdim eden Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de “Bağcılar Belediyesi olarak hayatın her alanına önemli katkılar sunma gayreti içindeyiz. Toplumun her sorunuyla ilgilenen belediyecilik anlayışını devam ettiriyoruz. Bu anlamda kıymetli bir program oldu” dedi. İCAAD Başkanı Mehmet Emin Ağaç da programa emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir