Cisco IoT Uç Noktasını Birleştirecek Yeni 5G Endüstriyel Router Portföyünü Tanıtıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasada  bu alandaki en geniş çözüm olanağına sahip olan  Cisco'nun yeni IoT router ürün grubu, her türlü IoT uç noktası kullanım durumu için güvenilir bağlantı sağlayarak bağlı işlemlerin farklı ölçeklerde güvenli bir biçimde çalıştırılmasını sağlıyor. Benzersiz bir modülerlik sunan bu ürün portföyü Wi-Fi 6, 5G, 4G, Özel LTE, FirstNet ve Wi-SUN gibi çok çeşitli erişim teknolojileriyle ağları geleceğe hazırlıyor.  

CİSCO IoT ve dijitalleştirme başarısı için gerekli esneklik, güvenlik ve ölçeklendirilebilirlik özellikleriyle işletme ağlarının gücünü uç noktalara taşıyan yeni Catalyst endüstriyel router ürün grubunu duyurdu. 5G özelliklerini bugünden sunan portföy, şirketlerin hem BT hem de operasyonlara uygun yönetim araçlarıyla bağlı işlemleri farklı ölçeklerde çalıştırmasına olanak tanıyor. Birleştirilmiş mimari, BT ve operasyonlar arasındaki iş birliğini basitleştirirken bunların işletmeden uç noktaya kadar dağıtımını akıcı hale getiriyor.

 

Şirketlerin çoğu  verimliliği, müşteri deneyimini ve iş sonuçlarını iyileştirme fırsatları, uç noktada oluşturulan verilerle elde ediyor. Bunun nedeni, şirketlerin müşterilerine hizmet sağladığı ve gelir ürettiği tüm yerleri uç noktaların oluşturması. Uç nokta yüksek çeşitliliğe sahip ve elektrik trafosu istasyonlarından boru hatlarına, karayollarına ve bunların üzerinde çalışan polis araçları ve otobüslere kadar her yerde kullanılıyor. Gartner'a göre verilerin 75'i veri merkezleri dışında, bu uç nokta ortamlarında üretilecek. Bu büyüme türü, yeni ve zorlu gereklilikler ortaya çıkarıyor.  

 

Uç noktalarnızı Cisco Endüstriyel Router'larla birleştirin

İster satış noktası istasyonları ister uzak bir ekipman için olsun, uç nokta kullanım durumlarının farklı teknolojik ihtiyaçları var. Şirketler genellikle bu ortamlar için yalıtılmış bir bağlantı kurarak parçalı bir ağ mimarisine ve dolayısıyla daha fazla güvenlik açığının oluşmasına ve verilerin birbirinden ayrı olmasına yol açıyor. İşletmeler hızla dijitalleşirken ağ ve uç nokta cihazları genelinde yönetim ve güvenliği basitleştirmenin bir yoluna ihtiyaç duyuyor.

 

Cisco Orta Doğu ve Afrika CTO'su Osama Al-Zoubi: "Kampüsler, şubeler ve kamu hizmetleri, uzak operasyon konumları, filolar, hareket halindeki ağa bağlı unsurlar ve daha fazlası için görüş kabiliyeti, otomasyon ve güvenlik özellikleriyle İşletme uç noktalarından endüstriyel uç noktalara kadar tüm ihtiyaçları kapsayan bir ağı yalnızca Cisco sunuyor."
 

Yeni ürün grubunun kapsadığı ürünler:

·       Hareketli ve sabit unsurların güvenli bir biçimde ağa bağlanması için üç yeni Catalyst 5G Endüstriyel Router:
Cisco IOS XE tabanlı bu yeni router'lar, işletme ağını ve SD-WAN olanaklarını uç noktalara taşıyor. Böylece, bu birleşik mimari, BT ve operasyon ekiplerine aynı araçları sunarken, yeni cihaz ve teknolojilerle ilgili eğitim ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve güvenliği artırıyor. Modüler yapıdaki yeni Catalyst router'lar, sahil olduğu dahili uç nokta işlemleri sayesinde iş uygulamalarını geliştirirken, uç noktada karar alma süreçlerini destekliyor.

·       Kapalı ve açık alanda büyük ölçekli bağlanabilirlik için Yeni Cisco IoT Ağ Geçidi Serisi: Cisco'nun bulut temelli IoT Operasyonları Gösterge Paneliyle birlikte sunulan, bulut sadeliğine sahip bu ağ geçitlerinin uygun maliyetle sunduğu hızlı ve basit kurulum sayesinde, daha önce bağlantı kurulmamış unsurlara bağlanmak için ürünü elektrik kaynağına bağlayıp açık konuma getirmeniz yeterli.

 

5G geleceği ve sonrası için eşsiz modüler yapı ve ölçeklenebilirlik

Veri ihtiyacı, şirketlerin bağlı cihazların ve desteklenen uygulamaların sayısını artıracağı anlamına geliyor. 5G, Wi-Fi 6 ve yeni teknolojiler yaygınlaştıkça, uç noktalar bu teknolojilere hızlıca uyum sağlamak durumunda kalacak. By nedenle, uç noktaların şimdiden geleceğe hazır hale getirme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

 

Yeni Catalyst ürün grubu, kullanım vakalarının değişmesi ve yeni uygulamalara ihtiyaç duyulmasıyla oluşacak yeni koşullara uyum sağlamak için gerekli ölçek, esneklik ve güvenliği sunuyor. Bu ürün grubu, genel veya özel hücresel ağlar için 5G ve LTE, FirstNet, DSL ve Wi-SUN gibi halka açık bağlantı güvenliği uygulamaları gibi çok çeşitli modül seçenekleri ve artırılabilir depolama alanı sağlıyor. Ayrıca, işlemci ve bataryanın sahada güncellenmesine olanak tanıyor.

Operasyonel ortamlara yönelik görüş kabiliyetiyle uçtan uca güvenlik

Daha fazla bileşenin bağlanmasıyla endüstri ve işletme ağları birleşirken, uç noktada güvenlik açığı riski artıyor. Giderek büyüyen bu saldırı yüzeyi karmaşık siber güvenlik zorluklarını beraberinde getiriyor.

Cisco'nun sektöründe öncü siber güvenlik mimarisi üzerine kurulu Catalyst endüstriyel router ürün grubu, yalıtılmış BT ve OT ortamları genelinde güvenliğin yönetilmesine yönelik bütüncül bir strateji sunuyor. Cisco Cyber Vision çözümünü bünyesinde barındıran bu ürün grubu, işletmeden uç noktaya kadar eksiksiz görünürlük sağlıyor. Cyber Vision'ın endüstriyel ağa dahil ettiği bir sensör sayesinde güvenlik ekipleri, endüstriyel ortamlarının karşılaştığı operasyonel bağlamlı siber tehditleri tespit ederek, kuruluşların ekstra kutulara ve sağlayıcılara ihtiyaç duymadan tamamen bütünleşik bir BT/operasyon tehdit yönetim stratejisi oluşturmasını sağlayabiliyor. Bu ürün grubu ayrıca, operasyonlar ve ekipman izleme/bakım işlemleri için güvenli uzaktan erişimi destekliyor. Yeni Cisco Catalyst Endüstriyel Router'lar haziran ayından itibaren satışa sunuluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir