Bitkisel İçerikli Temizlik Ürünlerinde Yüksek Performans

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğa dostu temizlik ürünlerinde performans açısından tüketicinin kafasında oluşan soru işaretleri sona eriyor.

Sürdürülebilir çevre bilincinin daha da artmasıyla markaların bitkisel ve vegan içerikli ürünler üreterek, tüketicilerin bu hassasiyetlerine cevap verdiği ürün kategorileri raflardaki yerini aldı. Özellikle hijyen, kişisel bakım gibi kullanılması elzem olan, birebir temas edilen ve çeşitli kimyasallar içeren ürünlerde bu konuya daha da dikkat ediliyor. Ayrıca bu ürünlerin test aşamasında hayvanların kullanılmaması ve hayvansal katkı maddesi içermemeleri de özellikle tercih sebebi olmalarını sağlıyor.

Bitkisel ve vegan içerikli ürünlerin çeşitli kimyasal maddeler içermemesi tüketici tarafında, ürün performansı açısından bir takım soru işaretlerine sebep olabiliyor. Bilinçli şekilde ekolojik ve vegan ürünleri tercih etmek isteyenler, temizlik performansından dolayı bu tercihlerinden vazgeçmek durumunda kalıyor.

Doğa ve çevre dostu temizlik ürünleri ailesi Life by Fakir serisi ile bu alandaki eksikleri büyük ölçüde giderdiklerinin altını çizen Saruhan Kimya ve Temizlik Ürünleri Pazarlama Müdürü Zeynep Mercan, “Bugün markete gittiğinizde kişisel bakım, hijyen ve temizlik kategorilerinde raflarda birçok alternatif çevreci ürünün bulunduğunu görebilirsiniz. Fakat yaptığımız titiz pazar araştırmaları sonucunda birçoğunun yeterli temizlik yapamadıkları ve tüketicinin performans beklentisini karşılamadıkları bizim de elde ettiğimiz bir sonuç. Durum böyle olunca da tüketici istemese de bu ürünleri almaktan vazgeçmek durumunda kalabiliyor.

Life by Fakir olarak bu sorunu tespit edip, ciddi bir pazar araştırmasının akabinde Ar-Ge çalışmalarımızı bu yönde başlattık. Sonuç olarak 2 yıllık detaylı çalışma neticesinde, hem temizlik ve hijyen beklentisini karşılayan, hem de doğaya ve insana dost, ekolojik temizlik ürünlerimizi ortaya çıkarttık. Tüketici ürünlerimizi tercih ederken kafasında, ‘Acaba iyi temizler mi?’ sorusunun kalmasını istemiyoruz. Bu algıyı kırmak için de çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Saruhan Kimya olarak, İKMİB (Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği) ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı'nda, "Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri” kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görüldük. Bu da konuya ne kadar ciddi yaklaştığımızın ve önemsediğimizin bir göstergesi olarak bizi gururlandırdı.” dedi.

Vegan ve Ecomark Sertifikalı Ürünler

Zeynep Mercan, Life by Fakir olarak sürdürülebilir bir doğal yaşamın ve insan sağlığının kendileri için en önemli konu olduğunu belirterek, “Doğal kaynakların giderek azalması ve küresel ısınma gibi önemli konularda farkındalığın artmasıyla çevreye saygılı, geri dönüştürülebilir ürünlere eğilimin arttığını gözlemlememiz sonucunda, insanların beklentilerini doğru okuyarak bu pazara yöneldik.

Doğayı koruma konusundaki kararlılığımızı, aldığımız vegan ve ecomark sertifikalarıyla belgeledik. Bitkisel bazlı aktif madde içeren Life by Fakir ürün ailesinde; sıvı-toz çamaşır deterjanı, konsantre yumuşatıcı ve ekolojik bulaşık makinesi tableti bulunuyor. Ayrıca bebekler ve hassas cildi olanlar için özel olarak geliştirilmiş Baby serisi bitkisel bazlı çamaşır deterjanı, konsantre yumuşatıcı ve doğal granül sabunumuz da mevcut. Serinin hiçbir ürünü insan sağlığına olumsuz etkileri olan GDO, SLS, klor, paraben, boya gibi kimyasallar içermiyor.

Konsantre ürünlerimizin üretiminde, konsantre olmayan ürünlere göre ortalama yüzde 75 daha az su kullanılıyoruz. Bu da toplam üretime baktığınızda tonlarca su tasarrufu demek oluyor. Ürünlerimizi tercih edenler, çağımızın sorunu kuraklığın önlenmesine de dolaylı olarak katkı sağlıyorlar.

Ayrıca ürünlerimizde hayvansal içerikler bulunmamasının yanı sıra hiçbir ürünümüz hayvanlar üzerinde test edilmemektedir. Kullandığımız ambalajlar da doğada çözünür ve geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir.” dedi.   

Life by Fakir, Saruhan Holding iştiraki olan Saruhan Kimya ve Temizlik Ürünleri Sanayi A.Ş. tarafından üretiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir