1. Haberler
  2. Sanat
  3. Albaraka Türk İyilik Vakti Sergisi Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi'nde Açıldı

Albaraka Türk İyilik Vakti Sergisi Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi'nde Açıldı

featured
albaraka-turk-iyilik-vakti-sergisi-taksim-camii-kultur-sanat-merkezinde-acildi.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk tarafından düzenlenen Albaraka Türk Uluslararası Hat Yarışması’nın ödül alan eserleri Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı. Başta ünlü hat ve tezhip sanatçıları olmak üzere, protokol üyeleri ve iş dünyasından isimlerin yer aldığı İyilik Vakti Sergisi’nin açılışı, sanatseverlerin ve Albaraka Türk yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sergi, Ramazan ayı boyunca ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye’de katılım bankacılığının öncüsü Albaraka Türk’ün katkı ve destekleriyle gerçekleştirilen Albaraka Türk Uluslararası Hat Yarışması’ndaki ödüllü eserler Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. İnfak, yardımlaşma ve yardımseverlik temalı eserlerinin yer aldığı “İyilik Vakti” Sergisi’nin açılışına; Albaraka Türk Strateji ve Dönüşümden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Emeç, Taksim Camii İslam Eğitim Kültür ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Altan Elmas, Beyoğlu Müftüsü Mehmet İzci, Prof. Dr. Fatih Özkafa, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Dr. Savaş Çevik ve Nilüfer Kurfeyz gibi önemli isimler katılım sağladı. 

Özellikle ülkemizde yaşanan ve birçok bölgemizi etkileyen deprem felaketinin ardından gösterilen toplumsal dayanışmaya değinilen serginin bu yılki temasını infak ve yardımlaşma oluşturuyor. Dünyada hat sanatının en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Albaraka Türk tarafından açılan sergiyle, Ramazan ayı vesilesiyle yardımlaşmanın öneminin vurgulanması ile sanatın ve sanatçının desteklenmesi amaçlanıyor.

İyilik Vakti Sergisi, Ramazan ayı boyunca ziyarete açık olacak

Türkiye’de katılım bankacılığı alanında attığı adımların yanı sıra klasik Türk İslam sanatlarının geliştirilmesine sunduğu katkılarda da tanınan Albaraka Türk’ün öncülüğünde düzenlenen hat sergisi Ramazan ayı boyunca sanatseverlere açık olacak. Bu yıl anlamlı bir temayla ziyaretçilerini bekleyen sergiyle, hat sanatının daha geniş kitlelere ulaştırılması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

“Kültür varlığımızı besleme çabasını elden bırakmıyoruz”

Sahip oldukları yaklaşımla başta hat sanatı olmak üzere İslam sanatları çerçevesindeki tüm sanat alanlarına geliştirdikleri projeler ve koleksiyonlarla anlam katmaya çabaladıklarını ifade eden Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Ömer Emeç şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sergimize ev sahipliği yapan Taksim Camii Vakfı’na ve değerli yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Son dönemde yaşadığımız afetler dolayısıyla infak, yardım ve iyilik temalarıyla gerçekleştirdiğimiz sergimize geçmeden önce bu felaketlerden yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Müstesna bir zamanda, müstesna bir mekânda, hat üstatlarımızın müstesna eserlerini sizlerle buluşturduğumuz için memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk olarak, 40 yıla yakın süredir Türkiye’nin ekonomisine değer katmayı sürdürüyoruz. Fakat Albaraka Türk olarak bizler, iktisadi bir kurum olmanın da ötesinde duruyor, en müşahhas toplumsal dayanağımız olan kültür varlığımızı besleme çabasını elden bırakmıyoruz. Bu ilke ve yaklaşımlarımızla başta hat sanatı olmak üzere İslam sanatları çerçevesindeki tüm sanat alanlarına projelerimiz ve koleksiyonlarımızla anlam katmaya, bu sanat alanlarının tesir alanını büyütmeye çabalıyoruz.”

“Hat sergilerine bir yenisini daha eklemenin huzuru ve gururu içerisindeyiz”

Yaptığı konuşmada, İslam sanatlarının korunması, tanıtılması, yeryüzündeki ince manaları arayan bu sanatlara olan ilginin artırılması ve sanat ustalarının desteklenmesini önemsediklerini söyleyen Dr. Ömer EmeçTürkiye’nin en büyük hat koleksiyonuna sahip kurum olarak hat sanatının maneviyatına mümkün olan en kapsamlı desteği sunuyoruz. Bugüne kadar dünyada 9 ülkede, ülkemizde ise 18 şehirde gerçekleştirdiğimiz hat sergilerine bir yenisini daha eklemenin huzuru ve gururu içerisindeyiz. Hat sanatının ince ruhunun kimi zaman tarihi bir binada, kimi zaman ise bize soluk aldıran bir çeşmede zuhur ettiğini görürüz. Hele ki İstanbul gibi her adımında farklı bir tarihle hemhal olduğumuz bir şehirde kendimizi dünyanın en büyük hat sergilerinden birinde gibi hissederiz. İşte bugün o adımları atabileceğimiz bir mekânda, hat sanatının ruhunu hissedeceğimiz bir kubbenin altında kıymetli ustalarımızın tensipleriyle ödüllendirilmiş bir serginin içerisindeyiz.” dedi.

200 eser arasından seçilen ödüllü eserler 

Bununla birlikte, Albaraka Türk Uluslararası Hat Yarışması’nda farklı kategorilerde dünyanın dört bir yanından gelen her biri fevkalade olan 200 eserin, güç bir karar verme sürecinin neticesinde ödüllendirildiğini belirten Emeç, “Ödüllü çalışmalar İyilik Vakti sergisiyle sizlerin huzurunda Ramazan ayı boyunca ziyaretçilerle buluşacak inşallah. İslam sanatlarının mütehassıs isimlerinden oluşan jüri üyelerimizin hassas değerlendirmeleri sonucunda ödüle layık görülen bu eserleri koleksiyonumuza katmaktan ve siz kıymetli katılımcıların seyrine sunmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Başta sanata ömrünü adamış jüri hocalarımıza, katılımlarıyla bizleri onurlandıran sanatçılarımıza ve bugün burada olan siz değerli misafirlerimize gönülden teşekkürlerimizle.” diye ekledi. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir