Apart Otel Açma Maliyeti Nedir? Gerekli Belgeler

Apart Otel Açma Maliyeti Nedir?
Apart Otel Açma Maliyeti Nedir?
service

Apart otel açma maliyeti, otelin açılacağı konumun turizm bakımından tercih edilebilir olup olmadığına göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Ancak apart otel maliyeti normal bir işletme kurulumuna göre yüksek olsa da, doğru konumda açılması halinde kazancı da oldukça yüksektir.

Apart Otel Açma Maliyeti Nedir?

Apart otel açma maliyeti özellikle otelin faaliyet göstereceği binanın kiralık olması halinde ciddi farklılıklar göstermektedir.

Bina mülkiyetine sahip olan işletme sahipleri için maliyet önemli oranda düşmektedir. Çünkü apart otel gibi işletmelerde en önemli maliyet kalemi, faaliyet gösterecek binanın kiralık olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir.

Diğer yandan dekorasyon ve çevre düzenlemesi gibi ihtiyaçlar da apart otel açma maliyeti için önemli gider faktörleridir.

Tüm bunların yanı sıra işletmenin açılacağı yerin turizm değeri de maliyetleri doğrudan etkilemektedir. Örneğin İç Anadolu Bölgesi’nde bir apart otel açmanın maliyeti oldukça düşük olurken, Karadeniz, Akdeniz veya Ege bölgelerinde denize yakın konumlarda apart otel açmanın maliyetleri 5-6 kat daha yüksek olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte açılacak otelin oda sayısı yani bina büyüklüğü gibi çeşitli faktörler de maliyetlere etki eden belirleyici hususlardır.

Ortalama turist yoğunluğuna sahip olan 15 odalı bir apart otel açmanın maliyeti 3 milyon ile 5 milyon TL arasında farklılık gösterir. Turizm değeri daha yüksek olan yerlerde ise işletme maliyetleri daha yüksek olacaktır.

Bunlarla birlikte yapılacak dekorasyonu ne kadar lüks olduğu da maliyetlerde değişkenliğe sebep olacaktır. Ortalama bir konumda açılacak apart oteller için ise 1,5 milyon liralık başlangıç fiyatları ile maliyet çıkarılabilir.

İşletme binasının sahibi olunması halinde kira bedeli ortadan kalkacağı için apart otel açmak size 300.000 ile 1 milyon TL arasında bir maliyet doğurabilir. Burada binanın apart otel için uygun hale getirilmesi için yapılacak dekorasyon çalışmaları gibi çeşitli faktörler, önemli maliyet unsurları olarak öne çıkar.

Apart Otel Açmanın Kazancı Ne Kadar?

Yine maliyetlerde olduğu gibi çeşitli etkenler apart otel açmanın kazancında da belirleyici rol oynar. Ancak ortalama popülerliğe sahip bir apart otellerin aylık getirisi 20 bin TL’den başlayıp 60 bin TL’ye kadar çıkabilir.

Otelin turistik merkezlerde ve popüler bir destinasyonda olması durumunda elde edilecek gelir dolayısıyla çok daha fazladır.

Apart Otel Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Apart otel açmak için gerekli belgeler sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde temin edilerek ilgili belediyeye teslim edilmelidir. Gerek işletme sahibine faaliyet gösterecek işletmenin bina yapısına yönelik belgelerin temin edilmesi gerekir. Buna göre apart otel açmak için gerekli belgeler şunlardır;

  • İşletme kira ise kira sözleşmesinin fotokopisi,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • İşletme sahibi ya da sahiplerine ait imza sirküleri ve vergi levhası fotokopisi,
  • Faaliyet gösterecek ilin esnaf odalarına kayıt belgelerinin alındığına dair evraklar,
  • Belediyeden alınmış işyeri açma belgesi,
  • Binanın yangına dayanıklı ve uygun olduğunu gösterir raporlar,
  • İşletme sahibinin önlü arkalı kimlik belgesi fotokopisi,
  • İşletme sahibine ait sabıka kaydını gösterir belge,
  • İşletme sahibine ait ikametgah belgesi,

Apart otel açmak için gerekli belgeler arasındadır. Apart otel açacak kişilerin mutlaka Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmaları ya da yabancı yatırımcılara özel olarak yürürlüğe konulan mevzuat gerekliliklerine uymaları gerekir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Gezgini ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin